Periodontito gydymas

Periodontologija (paradontozės gydymas) – aplink dantis esančių audinių profilaktika ir gydymas. Pagrindinės periodonto ligos yra dantenų uždegimas (gingvitas) ir periodontitas.

Kas tai?

Dantenų ligas išprovokuoja apnašos – maisto dalelių, nusilupusių ląstelių, bakterijų sluoksnis. Jis nuolat formuojasi ir kaupiasi ant dantų. Net ir gera kasdienė dantų priežiūra neužtikrina idealaus apnašų pašalinimo, todėl ilgainiui jos kaupiasi ne tik mums matomose vietose, bet ir po dantenomis. Tuomet apnašos mineralizuojasi į dantų akmenis. Kraujuojančios, paburkusios ir skausmingos dantenos gali įspėti apie gingvitą, o šis negydomas komplikuotis į sunkesnę ligą – periodontitą, kuris plisdamas į gilesnius audinius gali lemti dantų netekimą.

Periodontito namų sąlygomis išgydyti nepavyks, tad būtina kreiptis į gydytoją odontologą, kuris priklausomai nuo ligos stadijos paskiria nechirurginį arba chirurginį gydymą.

Kam reikalingas gydymas?

Rekomenduojama nieko nelaukti, atvykti konsultacijai pastebėjus pirmuosius neraminančius simptomus: dantenų patinimą, kraujavimą, nemalonų kvapą ir pačių dantų jautrumą. Dar labiau sunerimti vertėtų pastebėjus apsinuoginusias dantų šaknis, atsiradusius naujus tarpdančius, dantų padėties pasikeitimus ir klibančius dantis.

Kodėl negalima delsti?

Periodontitas pažeidžia visus periodonto audinius – pasireiškia ne tik dantenų uždegimu, bet ir atraminių danties audinių, alveolės kaulo nykimu, bakterinių kišenių susidarymu. Dėl nuolatinio uždegiminio proceso nyksta kaulas aplink dantis, todėl jie pradeda klibėti, o vėliau gresia jų netekimas.

Periodontito gydymo eiga

1
Pirminė apžiūra – būklės įvertinimas
2
Nechirurginis arba chirurginis gydymas
3
Palaikomasis gydymas

Nechirurginis gydymas – taikomas ligą nustačius anksti. Gydymo metu naikinami ligos sukėlėjai. Kitaip tariant, šalinami minkštieji ir kietieji apnašai, nupoliruojami dantų paviršiai. Profesionalią burnos higieną būtina kartoti kelis kartus kas kelias savaites.

Chirurginis gydymas – taikomas ligai progresavus, kuomet dantenų kišenių gylis siekia 5-6mm. ir yra reikalingas gilus jų valymas arba taip vadinamoji lopo operacija. Chirurginiu būdu atverčiamos dantenos ir pašalinami po dantenomis giliai esantys akmenys ir infekciniai audiniai, po to datenos aplink dantis yra apsiuvamos. Taip pat, jeigu reikia, priauginama dalis prarasto kaulinio audinio. Kartais pacientui paskiriami antibakteriniai medikamentai.Gydymo sėkmė priklauso ir nuo paciento. Būtina laikytis gydytojo odontologo rekomendacijų – laikytis burnos priežiūros reikalavimų, atsisakyti tam tikrų įpročių ir laiku pasirodyti apžiūroje. Rekomendacijų nepaisymas gali paskatinti ligos atsinaujinimą, kuri dažniausiai progresuoja greičiau, o gydymas tampa sudėtingesniu.

DUK apie periodontita (paradontozę)

Ar periodontitas paveldimas?

Ar rūkymas gali paskatinti periodontitą?

Ar reikia kreiptis į medikus, jei nejaučiu skausmo?

Ar chirurginis periodontito gydymas – skausmingas?

Kiek kainuoja paradontozės gydymas?